Doku Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

Doku Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Doku Kanseri: Tanım ve Genel Bilgiler

Doku kanseri, tıbbi ismiyle "sarkom," Yunanca "etin büyümesi" anlamına gelen bir sözcükten türemiştir. Diğer bir ismi de yumuşak doku kanseridir. Bu kanser türü, kişinin bedenindeki yumuşak dokularda görülen kanserli tümörleri ifade eder. Yumuşak dokular, bedendeki diğer yapıları birbirine bağlayan, destekleyen ve çevreleyen dokulardır. Sarkomlar, kemik yapılarında ve kıkırdaklarda, kas yapılarında, tendonlarda, yumuşak bağ dokusunda, destekleyici özelliği bulunan bazı dokularda, akciğer, kalp, merkezi sinir sistemi ve kan damarlarının dış tabakasında görülebilmektedir.

Sarkomların Özellikleri ve Görülme Sıklığı

Yumuşak doku sarkomları, nadir görülen bir tümör türüdür. Erkek bireylerde kadınlara oranla daha sık görülmektedir. Bu kanser türü, çocuklarda ve ergenlerde de gözlenebilmektedir. Çeşitli türleri mevcut olsa da benzer özellikler ve semptomlar taşır. Tedavi genellikle cerrahi müdahale, radyoterapi veya kemoterapi ile gerçekleştirilir.

Yumuşak Doku Kanseri (Sarkoma) Belirtileri Nelerdir?

  • Yumuşak doku kanserinin ilk belirtisi zayıflayan kemiklerdir. Hatta bu kemikler bazen o kadar zayıflar ki kırılacak aşamaya gelir.
  • Eklem yerlerinde şişkinliklerin oluşması ve hassaslaşması,
  • Kendini yorgun hissetme hali,
  • Ateş yükselmesi,
  • Kiloda belirgin bir azalmanın gözlenmesi,
  • Son olarak da kansızlığın oluşmasıdır.

Yumuşak Doku Sarkomlarının Görüldüğü Bölgeler

Yumuşak doku sarkomları vücudun pek çok bölgesinde görülebilmektedir. Ancak genel olarak kollar, bacaklar, eller ve ayaklarda sıklıkla rastlanır. Göğüs, sırt bölgesi, kalça, omuzlar ve karın bölgesinde de görülebilir. Nadiren baş bölgesinde ve omuzlarda da rastlanabilmektedir. Bu rahatsızlık, erken evrelerinde pek belirti göstermeyebilirken, ilerleyen aşamalarda belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu kanserli tümör yumuşak dokuda büyüdükçe, şişkin bir dokuya veya yumrulara neden olabilir. Ardından sinirler ve kaslar üzerinde baskı yaparsa ağrı oluşumu da gözlenir.

Ekstra Bilgiler ve Tedavi Yöntemleri

Yumuşak doku kanserinin tedavi yöntemleri arasında cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapi bulunmaktadır. Cerrahi müdahale, tümörün çıkarılmasını hedeflerken, radyoterapi ve kemoterapi kanser hücrelerinin yok edilmesine yönelik tedavilerdir. Tedaviye yönelik seçilecek yöntem, tümörün boyutuna, konumuna ve hastanın genel sağlık durumuna göre belirlenir. Erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile yumuşak doku kanseri yönetilebilir ve yaşam kalitesi artırılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağ Dokusunun Hücreleri

Bağ Dokusunun Hücreleri

Yumuşak Doku Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Yumuşak Doku Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Sert Dokunun Bulunduğu Yerler

Sert Dokunun Bulunduğu Yerler

Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Destek Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Destek Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Doku Nakli Ameliyatı

Doku Nakli Ameliyatı

Güncel

Bitkisel Dokular Meristem Doku

Bitkisel Dokular Meristem Doku