Epitel Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Epitel Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Epitel Doku: İçerisinde sinir ve kan damarları bulunmayan bağ dokudan difüzyon ile beslenen ve vücudun dış düzeylerini ve iç yüzeyini örten dokulara epitel doku denir. Epitel dokuların arasında ara maddeler olmaz ve az miktarda boşluklar bulunur.

Epitel dokunun görevli
 • Yer aldığı organa destek sağlar ve vücudu dıştan gelen etkilerden korur.
 • Sindirim sistemi tarafından sindirilmiş olan vitaminlerin, suyun ve besinlerin bağırsaktan emilimini gerçekleştirir.
 • Akciğer organınından oksijeni alır ve karbondioksiti dışarı verir.
 • Vücuda dıştan gelen uyarıları algılanmasına yardımcı olur.
 • Vücuda birçok salgı üretir.
Epitel doku salgı duyu ve örtü epiteli olarak üç kısımda incelenir.

Salgı epiteli

Salgı epiteli vücutta bazı salgıları üretme görevi olan hücrelerden meydana gelir ve bu hücreler salgı bezlerini meydana getirirler.

Salgı bezleri ise tek hücreli bezler ve çok hücreli bezler olarak ikiye ayrılır.
 • Tek hücreli bezler: Goblet hücreleri denen tek hücreli bezler yalnızca bir tane hücreden oluşmuştur ve vücuda mukus salgısının üretirler.
 • Çok hücreli bezler: Çok hücreli bezler ekzokrin karma ve endokrin gibi birçok sayıda hücreden oluşurlar.
 • Ekzokrin (Dış salgı bezleri): Dış salgı bezleri gözyaşı, tükürük bezi, süt ve ter gibi kanallı bezlerdir ve salgılarını vücudun dış kısmına veya vücut içinde bulunan boşluklara verirler.
 • Karma bezler: Karma bezler mide, testis, yumurtalık, pankreas gibi hem ekzokrin hem de endokrin bez özelliğine sahip olan bezlerdir.
 • Endokrin (İç salgı bezleri): Böbrek üstü bezi hipofiz, timus, paratiroid, tiroit ve epifiz gibi kanalsız bezlerden oluşurlar ve vücuda hormon üretir salgılarını direkt olarak kana iletirler.
Duyu epiteli

Duyu organlarında yer alan duyu epiteli, dıştan çevreden aldığı uyarıları reseptör taşımaları sayesinde sinir hücrelerine iletirler. Duyu epiteli ne örnek olarak dilde bulunan tat almamıza yarayan tomurcuklar verilebilir.

Örtü epiteli

Vücudun içinde bulunan boşlukları meydana getiren yapıların iç kısımlarını ve vücudun dış kısmını örtme görevini üstlenen dokulardır. Tek tabakalı (Basit) epitel ve çok tabakalı (Birleşik) epitel olarak iki grupta incelenir.
 • Tek kapaklı basit örtü epiteli: bu epitel doku sadece bir hücre tabakasından meydana gelmiştir ve yassı, kübik, silindirik ve yalancı tabaka olmak üzere dört grupta incelenir.
 • Tek tabakalı yassı epitel: Vücudumuzda akciğer zarında, kulak zarının iç kısımlarında, tükürük bezinin kanalında, kalbin iç kısımlarında ve boşaltım kanallarında bulunan bu epitel doku, yassı şeklinde hücrelerden meydana gelmiştir.
 • Tek tabakalı kübik epitel: Böbrek tüpleri, göz retinası, tiroit bezi, karaciğerin salgı kanalları ve salgı bezlerinde bulunan bu epitel doku, küp şeklinde hücrelerden meydana gelmiştir.
 • Tek tabakalı silindir epitel: Safra kesesinin iç kısmı, soluk borusu ve akciğer bronşları, yumurta kanalları, salgı bezi kanalları ve mide ve bağırsakların iç kısımlarında bulunan bu epitel doku, silindir şeklinde hücrelerden meydana gelmiştir. Bu epitel hücreyi meydana getiren hücrelerin bir kısmı mukus salgısı üretir ve bunlara goblet hücresi adı verilir.
 • Yalancı tabakalı epitel: Paratiroid bezi, gözyaşı bezi, östaki borusu ve erkek üretnasında bulunan bu epitel doku, düzensiz bir şekilde dizilmiş hücrelerden meydana gelmiştir.
 • Çok tabaklı örtü epiteli: Çok tabakalı örtü epiteli, birbiri üzerine dizilmiş silindir, yassı ve kubik hücrelerden meydana gelir. Bu epitel doku yemek borusu ve omurgaların üst kısmında bulunan deride bulunur.

Epitel Doku Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağ Dokusunun Hücreleri

Bağ Dokusunun Hücreleri

Doku Nedir ve Kaç Gruba Ayrılır?

Doku Nedir ve Kaç Gruba Ayrılır?

Kıkırdak Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kıkırdak Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Adipoz Dokunun Kütlesi

Adipoz Dokunun Kütlesi

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Fibroglandüler Doku Neden Oluşur?

Fibroglandüler Doku Neden Oluşur?

Güncel

Yağ Dokusu İnsan Vücudundaki Yağ Dokuları

Yağ Dokusu İnsan Vücudundaki Yağ Dokuları